Tetraizopalmitynian askorbylu w kosmetykach

Tetraizopalmitynian askorbylu w kosmetykach

Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022

Witamina C – zastosowanie w kosmetyce

Witamina C, nazywana jest także „witaminą młodości” lub „królową substancji czynnych”. To jedna z najbardziej pożądanych i najlepiej przebadanych substancji czynnych stosowanych w kosmetykach. Dzięki bardzo silnym właściwościom antyoksydacyjnym wykazuje między innymi działanie przeciwzmarszczkowe. Poza tym stymuluje syntezę kolagenu, pomaga w leczeniu trądziku i wyrównuje koloryt skóry.

Niestety jest też związkiem wysoce niestabilnym, przez co jej stosowanie w naturalnej formie (INCI: Ascorbic acid) jest znacznie utrudnione. Naprzeciw temu problemowi wychodzą pochodne kwasu L-askorbinowego, spośród których za najskuteczniejszą uważany jest opracowany przez japońskich naukowców tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate lub Tetrahexyldecyl Ascorbate).

Właściwości tetraizopalmitynianu askorbylu

Tetraizopalmitynian askorbylu – estrowa pochodna kwasu L-askorbinowego znana także jako VC-IP – jest pierwszym płynnym prekursorem witaminy C rozpuszczalnym w tłuszczach. Podstawienie wszystkich czterech, odpowiedzialnych za właściwości przeciwutleniające, grup hydroksylowych cząsteczkami kwasu palmitynowego sprawia, że związek ten w swojej oryginalnej formie jest nieaktywny. Jednocześnie posiada bardzo pożądany w kosmetyce charakter hydrofobowy.

Tetraizopalmitynian askorbylu wykazuje dużą zgodność z warstwą hydrolipidową skóry. Dzięki temu doskonale się wchłania i ma zdolność przenikania do głębszych warstw niż inne pochodne kwasu L-askorbinowego. Po przedostaniu się do komórek w procesie hydrolizy enzymatycznej jest fizjologicznie przekształcany w około 85% w aktywną wolną witaminę C. Opisany mechanizm wiąże się jednak z niewielką wadą, gdyż konieczność „aktywacji” składnika skutkuje jego opóźnionym działaniem.

Przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich prozdrowotnych właściwości witaminy C, VC-IP charakteryzuje się nie tylko lepszym wchłanianiem, ale też bardzo wysoką stabilnością i odpornością na wysokie temperatury. Trwałość produktów zawierających ten składnik może sięgać nawet 6-12 miesięcy.

Dodatkowo tetraizopalmitynian askorbylu w kosmetykach jako związek pierwotnie nieaktywny biologicznie i stabilny w neutralnym pH (6,5-7,5) nie powoduje podrażnień. Może być bezpiecznie stosowany także przez osoby o skórze wrażliwej.

Tetraizopalmitynian askorbylu w kosmetyce

Zainteresowanie tetraizopalmitynianem askorbylu w kosmetyce wiąże się nie tylko z jego właściwościami fizykochemicznymi. Okazuje się bowiem, że lipidowa forma, ułatwiająca stosowanie go jako składnika w formulacji takich produktów kosmetycznych jak olejki, emulsje i sera, wzmacnia też jego skuteczność. VC-IP wykazuje silne działanie już w niskich stężeniach 1-3%. Badania kliniczne wykazały, że przy zastosowaniu tej samej dawki pobudza syntezę kolagenu na poziomie nawet dwukrotnie wyższym niż kwas L-askorbinowy.

Udowodniono także, że tetraizopalmitynian askorbylu w kosmetykach posiada zdolność hamowania wzrostu melanocytów oraz produkcji Il-α i PGE2 przez keratynocyty poddane ekspozycji na promieniowanie UVB. Dodatkowo działa ochronnie na komórki zwiększając ich tolerancję na stres oksydacyjny wywołany działaniem promieniowania UVA, UVB i reaktywnych form tlenu (ROS). Co więcej, podobnie jak pozostałe pochodne witaminy C wykazuje zdolność do hamowania melanogenezy. Co za tym idzie, VC-IP jest skutecznym antyoksydantem przeciwdziałającym fotostarzeniu skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, uelastycznia, a także poprawia koloryt i pomaga w walce z przebarwieniami.

Opisane, potwierdzone w badaniach klinicznych, właściwości biologiczne tetraizopalmitynianu askorbylu sprawiają, że może być skutecznie wykorzystywany jako składnik produktów kosmetycznych do stosowania na skórę przeznaczonych zarówno dla osób dojrzałych, jak i młodszych.


Literatura

1. Maia Campos P.M.B.G., Gianeti M.D., Camargo F.B., Gaspar L.R., Application of tetra-isopalmitoyl ascorbic acid in cosmetic formulations: Stability studies and in vivo efficacy. Eur. J. Pharm. Biopharm. 2021; 82 (3): 580-586. https://doi.org/10.1016/j.ejpb.2012.08.009

2. Ochiai Y., Kaburagi S., Obayashi K., Ujiie N., Hashimoto S., Okano Y., Masaki H., Ichihashi M., Sakurai H., A new lipophilic pro-vitamin C, tetra-isopalmitoyl ascorbic acid (VC-IP), prevents UV-induced skin pigmentation through its anti-oxidative properties. J. Dermatol. Sci. 2006; 44 (1): 37-44. https://doi.org/10.1016/j.jdermsci.2006.07.001

3. Stamford, N.P.J., Stability, transdermal penetration, and cutaneous effects of ascorbic acid and its derivatives. J Cosmet Dermatol. 2012; 11: 310-317. https://doi.org/10.1111/jocd.12006

4. Xiao, L., Kaneyasu, K., Saitoh, Y., Terashima, Y., Kowata, Y., Miwa N., Cytoprotective effects of the lipoidic-liquiform pro-vitamin C tetra-isopalmitoyl-ascorbate (VC-IP) against ultraviolet-A ray-induced injuries in human skin cells together with collagen retention, MMP inhibition and p53 gene repression. J. Cell. Biochem. 2009; 106 (4): 589-598. https://doi.org/10.1002/jcb.22032