Jak stosować olej z nasion dzikiej róży

zastosowanie oleju z pestek dzikiej róży

Data aktualizacji: 14 grudnia, 2022

Chociaż róża może się kojarzyć przede wszystkim ze składnikami pozyskiwanymi z jej owoców i kwiatów (olej z owoców dzikiej róży, hydrolat różany, macerat z płatków róży, sok z róży), nie należy zapominać o jej nasionach. Chociaż stanowią one zazwyczaj odpad poprodukcyjny, mogą być wykorzystane do produkcji oleju o licznych właściwościach. Czym jest olej z nasion dzikiej róży i jak go stosować?

Nasiona dzikiej róży – charakterystyka

Olej z nasion dzikiej róży otrzymuje się metodą tłoczenia na zimno. Ma on blado żółtą barwę i pomimo stosunkowo niskiej zawartości w surowcu (13-18%) jest produktem bardzo wydajnym. Już dodatek kilku kropli może widocznie poprawić działanie kosmetyku.

W jego składzie dominują kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (50-55%), linolenowy (17-18%), oleinowy (14-18%) i obecne w niższych stężeniach: kwas stearynowy, palmitynowy, arachidowy oraz fitosterole (β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol, Δ7-stigmastenol, Δ5-awenasterol). Co więcej, nasiona dzikiej róży i otrzymywany z nich olej stanowią też bogate źródło witamin (A, C, E), związków mineralnych (cynk, mangan, sód, potas, żelazo) i karotenoidów (beta-karoten).

Właściwości oleju z nasion dzikiej róży

Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych, karotenoidów i witamin, olejek z nasion dzikiej róży wykazuje liczne korzyści dla naszego zdrowia, a w szczególności zdrowia naszej skóry, zwłaszcza skóry dojrzałej. Wspomaga pielęgnację skóry, działa odmładzająco (anti-aging), nawilżająco, wygładzająco, a także wspomaga gojenie blizn, wygładza zmarszczki i ogranicza fotostarzenie skóry.

Obecne w oleju z nasion dzikiej róży związki o silnym działaniu przeciwutleniającym (karotenoidy, witaminy) poprawiają koloryt skóry i niwelują przebarwienia, wzmacniają produkcję kolagenu, sprzyjają odbudowie komórek i chronią je przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. Jednocześnie obecne w oleju kwasy tłuszczowe wykazują silne działanie nawilżające i zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody. Co więcej, olejek z nasion dzikiej róży wykazuje także właściwości przeciwzapalne i łagodzące.

Zastosowania olejku z nasion dzikiej róży

Opisane właściwości sprawiają, że olejek z dzikiej róży charakteryzuje się licznymi zastosowaniami kosmetycznymi. Może on być stosowany w pielęgnacji cery suchej (działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia), naczynkowej (wzmacnia naczynia krwionośne), dojrzałej (działa przeciwstarzeniowo), jak i zostanie doceniony przez osoby zmagające się z przebarwieniami, niedoskonałościami i trądzikiem.

Olej z nasion dzikiej róży nie tylko skutecznie wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy, ale może też być z powodzeniem stosowany w celu zwalczenia efektów uszkodzeń skóry. Przyśpiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn, a także redukuje widoczność już istniejących.

Dzięki właściwościom nawilżającym, odżywczym i pielęgnacyjnym, olejek z nasion dzikiej róży sprawdzi się także w kosmetykach do włosów. Poprawia stan włosów zniszczonych, wspiera ich regenerację, nadaje dodatkowego blasku i ułatwia rozczesywanie. Jednocześnie nie zatyka porów i nie obciąża włosów.

Jak stosować olejek z nasion dzikiej róży?

Olejek z nasion dzikiej róży może być stosowany bezpośrednio na skórę, włosy i paznokcie – wystarczy zaaplikować kilka kropli i dokładnie rozmasować. Innym sposobem na wykorzystanie właściwości olejku z nasion dzikiej róży jest dodanie go do kosmetyku, bazy lub maseczki. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych sprawia, że bez problemu jest przyjmowany przez tłuste podłoża. Dzięki jego silnym właściwościom wystarczy dodatek jedynie kilku kropli preparatu, co czyni go produktem bardzo wydajnym.