Dlaczego jakość wody do produkcji kosmetyków ma znaczenie

jakość wody w kosmetykach

Data aktualizacji: 2 czerwca, 2023

W wielu kosmetykach składnikiem występującym w najwyższych stężeniach, a często wręcz stanowiącym bazę preparatu, jest woda. Sprawia to, że decyzja o tym jaka woda zostanie zastosowana i jakiej będzie ona jakości może znacząco przełożyć się na jakość i właściwości gotowego produktu.

Woda, a czystość mikrobiologiczna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223\2009 z dnia 30 listopada 2009 roku narzuca na producentów kosmetyków konieczność wykonywania badań mikrobiologicznych wytwarzanych produktów kosmetycznych i określanie ilości wykrywanych w preparatach bakterii. Chociaż do większości kosmetyków są dodawane konserwanty, pozwalające utrzymać wysoką czystość biologiczną, uwagę należy zwrócić na fakt, że są one zazwyczaj dodawane w końcowych etapach procesu produkcyjnego. Woda zaś stanowi bardzo dobre środowisko do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. W przypadku użycia wody skażonej bakteriami istnieje więc ryzyko wprowadzenia drobnoustrojów do produktu. Aby tego uniknąć, stosuje się przede wszystkim wodę destylowaną lub dodatkowo oczyszczoną wodę demineralizowaną. Oczyszczając wodę w zakładzie produkcyjnym należy jednak pamiętać także o regularnych badaniach czystości mikrobiologicznej i przeglądach oraz sanityzacji wykorzystywanej aparatury, zbiorników.

Wody mineralne w kosmetyce

Niektórzy producenci sięgają także po wody naturalne – wody termalne czy też wodę lodowcową. Przy jednoczesnym zadbaniu o odpowiednią czystość biologiczną, pozwala to na skorzystanie także z właściwości obecnych w nich minerałów i pierwiastków. Woda stanowi wtedy już nie tylko bazę do produkcji preparatu, ale także wpływa na jego korzystne działanie na ludzką skórę.

Wpływ mineralizacji wody na właściwości emulsji

Obecne w wodach termalnych minerały mogą jednak wpływać na właściwości reologiczne i stabilność otrzymywanych emulsji, a należy także pamiętać o tym, że skład produktów naturalnych ma tendencję do cechowania się dużą zmiennością, często zależną od czynników środowiskowych.

Badania prowadzone na emulsjach kosmetycznych zawierających olej jojoba, lanolinę i jako fazę wodną polskie wody termalne – Muszyniaknę, Słotwinkę i Solankę Rabczańską wskazują na wyraźne różnice pomiędzy właściwościami reologicznymi przygotowanych emulsji. Wraz ze wzrostem stopnia mineralizacji użytej wody rośnie sztywność uzyskanej emulsji, co spowalnia jej proces starzenia się.

Kosmetyki przygotowywane z użyciem wód termalnych, o wysokiej zawartości minerałów, mogą więc charakteryzować się lepszą stabilnością i w trakcie przechowywania dłużej utrzymywać swoje właściwości sprężyste.

Dobroczynne właściwości wody lodowcowej

W kontekście wód naturalnych warto także wspomnieć o cieszącej się rosnącą popularnością wodzie lodowcowej. Jest ona pozyskiwana z naturalnie topiących się lodowców i charakteryzuje się unikalnymi właściwościami, ściśle związanymi z jej wyjątkowym pochodzeniem.

Woda lodowcowa nie tylko stanowi jedną z najczystszych wód na świecie, o bardzo wysokiej czystości mikrobiologicznej, ale także stanowi bogate źródło wartościowych minerałów i witamin. Jednocześnie jest produktem hipoalergicznym i w pełni naturalnym. Woda lodowcowa stanowi produkt nawilżający skórę, a jednocześnie działa odżywiająco, wzmacniająco i kojąco. Może być więc z powodzeniem stosowana nie tylko jako baza kosmetyków, ale także jedna z substancji czynnych, przekładających się na dobroczynne właściwości gotowego produktu.   

Bibliografia:

  • Tal-Figiel B, Figiel W, Michno A. Wpływ składu fazy wodnej na właściwości reologiczne i stabilność emulsji kosmetycznych. Inż. Ap. Chem. (2015), 54(2):051-052.
  • Półtoranos F, Czuba K. Badania mikrobiologiczne preparatów leczniczych i kosmetyków. LAB (2015), (20)2:21-28.
  • https://codziennikkosmetyczny.pl/2020/08/11/woda-w-kosmetykach-dlaczego-jej-czystosc-i-wlasciwosci-sa-tak-wazne/
  • https://www.kierunekkosmetyki.pl/artykul,56211,woda-lodowcowa-w-kosmetykach.html