Co daje stosowanie Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) w kosmetyce?

Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) w kosmetyce

SCI, czyli Sodium Cocoyl Isethionate należy do grupy anionowych środków powierzchniowo czynnych, jest surfaktantem, biodegradowalnym i bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Najczęściej spotykane formy to pałeczki, granulki i proszek.

Podział surfaktantów:

Surfaktanty, inaczej nazywane związkami powierzchniowo-czynnymi, należą do grupy związków, w których budowie wyróżnimy część hydrofilową (tzw. „główkę”) oraz część hydrofobową (tzw. „ogonek”). Część hydrofobowa wykazuje powinowactwo do faz olejowych, natomiast część hydrofilowa do faz wodnych.

Surfaktanty możemy podzielić ze względu na funkcję jaką będą spełniały w produkcie gotowym, np.: emulgatory, środki myjące, środki pieniące, solubilizatory, środki dyspergujące.

Druga grupa podziału będzie zależna od źródła pochodzenia – surowce odnawialne (oleje roślinne, białka, cukry proste) lub nieodnawialne (węgiel kamienny, ropa naftowa).

Jednak najczęściej spotykanym podziałem będzie podział na grupy: jonowe (anionowe, kationowe, amfoteryczne i niejonowe) i niejonowe.

SCI zaliczymy do grupy surfaktantów anionowych, są związkami amfifilowymi. Związki te ulegają dysocjacji, są biodegradowalne. Surfaktanty należące do tej grupy stanowią te najczęściej stosowane w kosmetykach.

Charakterystyka SCI:

SCI – kokoiloizetionan sodu, jest to związek pochodzenia naturalnego, wytwarzany z oleju kokosowego, zawiera kwasy tłuszczowe, kwas sulforowy (kwas izetionowy). Aby zachowane zostały właściwości ważne jest prawidłowe przechowywanie – w chłodnym miejscu, z dala od światła i ciepła. Jest bezpieczny do użytku zewnętrznego. SCI był wielokrotnie badany i nie stwierdzono znaczących działań niepożądanych, produkt został uznany za bezpieczny do stosowania w kosmetyce.

Aby mieć pewność, że produkt nie spowoduje uczulenia naszej skóry, warto przeprowadzić szybki test. Niewielką ilość produktu, który w składzie zawiera SCI należy nałożyć na dłoń i poczekać chwilę, obserwując, czy nie pojawiają się znaczące zmiany, jeśli nie wystąpiły niepokojące objawy, można śmiało zastosować produkt według zaleceń na opakowaniu.

Co daje stosowanie SCI w kosmetyce?

Sodium Cocoyl Isethionate jest łagodnym związkiem powierzchniowo czynnym dla włosów i skóry. Po zetknięciu z wodą tworzy przyjemną, gęstą pianę – posiada wysoką zdolność pienienia. W kosmetykach myjących oczyszcza, wygładza, nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry. SCI nawilża, zmiękcza, wygładza skórę i włosy. Wykazuje również właściwości emulgujące, dzięki czemu nadaje kosmetykom bardziej kremowej struktury, a także zwiększa lepkości produktu. W produktach przeznaczonych do włosów, może zmniejszać ich plątanie, dzięki czemu ułatwi ich rozczesywanie. Można go wykorzystać w łagodnych środkach myjących, sprawdzi się w przypadku kosmetyków dla osób z cerą wrażliwą i alergiczną.

Sodium Cocoyl Isethionate dobrze rozpuszcza brud, wiążąc cząsteczki zanieczyszczeń, pozostawiając skórę oczyszczoną i nawilżoną. SCI będzie skuteczny w działaniu w miękkiej jak i w twardej wodzie, co pozwala na jego zastosowanie w większej gamie kosmetyków. Dzięki swojej budowie chemicznej posiada wiele korzystnych właściwości, dzięki temu jest delikatny również dla skóry niemowląt, stąd znajdziemy go w produktach myjących przeznaczonych dla dzieci. Jeśli cenimy sobie naturalność i dbałość o środowisko również możemy sięgnąć po produkty, w których składzie znajdziemy SCI – jest biodegradowalny, nie wchodzi w negatywną integrację ze środowiskiem.

Zastosowanie Sodium Cocoyl Isethionate w kosmetyce:

SCI znajduje zastosowanie w produktach do zmywania makijażu, produktach do higieny osobistej, w naturalnych kosmetykach. Poniżej kilka przykładów użycia SCI w kosmetykach:

  • Szampony w kostce,
  • Kostki do mycia,
  • Kostki peelingujące,
  • Kule do kąpieli,
  • Szampony,
  • Płyny do kąpieli,
  • Płyny do golenia,
  • Produkty do mycia dla dzieci,
  • Mleczko do demakijażu

Podsumowanie:

Zastosowanie SCI w produktach kosmetycznych powinno mieścić się w zakresie 3-20%. Sodium Cocoyl Isethionate jest łagodnym środkiem powierzchniowo czynnym, jeśli chcemy, aby produkt myjący był delikatny dla skóry i nie powodował podrażnień warto wybrać kosmetyk, w którym SCI jest użyty jako surowiec wiodący. Również ważne jest to, że SCI jest surowcem biodegradowalnym, czyli nieszkodliwym dla środowiska.


Bibliografia:

  • https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-sodium-cocoylisethionate.html
  • p00559-p00568-with-cover-page-v2.pdf (d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net)
  • Otrzymywanie i właściwości użytkowe nowych surfaktantów z ugrupowaniem cukrowym. Katarzyna Michocka – Praca doktorska, Poznań 2012