Bakuchiol czy retinol – która substancja jest lepsza ?

bakuchiol czy retinol

Data aktualizacji: 4 sierpnia, 2022

Podobieństwa i różnice między bakuchiolem i retinolem

Popularne w ostatnim czasie składniki aktywne o działaniu przeciwzmarszczkowym: bakuchiol i retinol zawojowały świat kosmetyczny. Należy zwrócić uwagę, że pod względem chemicznym bakuchiol (INCI: Bakuchiol) i retinol (INCI: Retinol) różnią się od siebie.

Pierwszy z nich, nazywany także bio retinolem lub retinolem roślinnym, to z punktu struktury chemicznej meroterpen mający częściowo strukturę terpenoidu. Retinol natomiast zalicza się do grupy karotenoidów. To jednak zbliżone działanie bakuchiolu do retinolu zadecydowało o jego ogromnej popularności.

Właściwości retinolu

Retinol to jeden z najlepiej przebadanych surowców na rynku. Posiada wiele korzystnych właściwości. Stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, poprawiając gęstość i jędrność skóry. Pogrubia naskórek poprzez przyspieszanie procesu odnowy skóry i regulację podziałów komórkowych. Delikatnie złuszcza martwe komórki, zapewniając skórze gładkość i zdrowy blask. Redukuje szkodliwy wpływ wolnych rodników – działa antyoksydacyjnie. Skutecznie zapobiega powstawaniu zaskórników i niedoskonałości oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Przy dłuższym stosowaniu retinol likwiduje zarówno drobne, jak i głębokie zmarszczki. Rozjaśnia również przebarwienia poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy.

Retinol posiada jednak pewne efekty uboczne, do których można zaliczyć w szczególności podrażnienie i zaczerwienienie skóry, dlatego nie zaleca się stosowania wysokich stężeń tej substancji w początkowej fazie kuracji. Ponadto retinol ma właściwości fotouczulające i działa teratogennie.

Właściwości bakuchiolu

Działanie bakuchiolu jest bardzo zbliżone do retinolu. Przyspiesza keratynizację naskórka, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe poprzez hamowanie wzrostu bakterii Streptococcus aureus. Normalizuje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia skórne. Bakuchiol łagodzi negatywne skutki promieniowania UV. Normalizuje wydzielanie sebum oraz pobudza produkcję elastyny i kolagenu.

Roślinny retinol nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne. Co szczególnie istotne, można go stosować zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią, ponieważ nie wykazuje on właściwości teratogennych.

Co wybrać: bakuchiol czy retinol?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: bakuchiol czy retinol? ponieważ każda z nich wykazuje dobroczynne działanie na skórę. Bakuchiol zyskuje brakiem skutków ubocznych przypisywanych retinolowi i wpisywaniu się w trendy surowców pochodzenia naturalnego. Nie jest on jednak tak dobrze przebadany jak jego konkurent.


Literatura:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/retinol-w-kosmetykach-jedna-z-nielicznych-substancji-o-udowodnionym-dzialaniu,16299

https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf